Pracę nad budową strony, rozpoczęliśmy tradycyjnie od zebrania wszystkich potrzebnych informacji. I tak, jak przed spotkaniem z Klientem wydawało mi się, że zamkniemy całość w kilku podstronach, tak po zebraniu okazało się że informacji jest całkiem sporo.
W pierwszej chwili chciałem przeprowadzić z Klientem UXowy warsztat ze sortowania kart – pomaga on usystematyzować treści i zbudować szkielet architektury informacji. Koniec końców, z różnych przyczyn zająłem się tym sam i po kilku drobnych zmianach mieliśmy gotową mapę strony.
Po omówieniu i akceptacji umieszczenia poszczególnych modułów przyszedł czas na kolejny etap budowy strony: projektowanie makiet. W tym istotnym momencie zapadają decyzje o wielkości poszczególnych modułów, ile tekstu będą zawierać, jak użytkownik może prowadzić interakcje.
Kolejnym krokiem było „ubranie” makiety w warstwę graficzną. To w tym momencie określiłem kolorystykę, charakter poszczególnych grafik, odpowiedni krój i wielkości tekstów. W przypadku tekstów na stronie trzeba zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiednich wielkości i kontrastu. Bardzo często zdarza się, że nieodpowiednie wielkości lub mały kontrast uniemożliwiają odczytanie treści zawartych na stronie.
Już na pierwszy rzut oka widać, jak wiele podstron zawiera ten mini-serwis. Wszystkie zostały poukładane w przejrzysty i przyjazny dla użytkownika sposób. Ułatwia to nawigację pomiędzy poszczególnymi elementami strony.
Po omówieniu i akceptacji tej fazy przyszedł czas na rozpoczęcie prac związanych z programowaniem. Strona została stworzona na popularnym CMSie WordPress. Z pomocą drugiego dewelopera stworzyliśmy autorski motyw, do wykorzystania tylko na tej stronie. Napisanie każdej strony indywidualnie zajmuje więcej czasu, niż korzystanie z gotowców, ale zyskuję dzięki temu wolność w projektowaniu. Nie ma tutaj miejsca na kompromisy pomiędzy funkcjonalnością a możliwościami gotowych szablonów.
Ze względu na ilość informacji i częstotliwość ich aktualizacji przygotowaliśmy system do łatwej obsługi. Każda z podstron jest udostępniona do edycji. Redaktor może tworzyć dowolne formaty treści i edytować każdą z nich, np. poszczególne projekty, dokumenty szkoły, kadrę czy aktualności.